Biuletyn informacyjny nr 46 – podsumowanie roku

Kolejny rok działalności za nami, pora na podsumowanie. Jakoś się to wszystko w tym roku z rozmaitych przyczyn posypało. Co prawda Nowy Rok zaczęliśmy z przytupem, bo w styczniu było 10 nowych tekstów, potem nastąpiło tąpnięcie, więc ostatecznie styczeń pochwalić się może 1/5 tekstów opublikowanych w 2023 roku. Na portalu pojawiło się ledwie 47 nowych artykułów, co stanowi znaczący spadek, do tego w lipcu, listopadzie i grudniu w ogóle niczego nie publikowaliśmy. Przyczyny są rozmaite, przede wszystkim takie, że jesteśmy tylko ludźmi, którzy uprawiają swoje hobby, a zawodowo i prywatnie zajmują się czym innym. Nie skupiajmy się zatem na nich i przejdźmy do liczb.

W tym roku trudno wyciągać wnioski ze statystyk bo bazujemy wyłącznie na portalowych, które zawsze były dużo wyższe niż statystyki google. Te jednak w połowie roku zdecydowały się kompletnie obrazić, zmieniając swój charakter na wybitnie komercyjne, w związku z czym ten rok oprzeć musimy na tym, co widział nasz serwer, który zapewne nie rozpoznał pewnej części botów. Zgodnie z danymi odwiedziło nas 47014 użytkowników, którzy dokonali 97126 odsłon.

TOP 10 najpopularniejszych tekstów opublikowanych w 2023 roku wygląda następująco:

  1. Z dziejów komunikacji kolejowej nad Jeziorką, czyli pociąg mój widzę ogromny – publikacja 7 czerwca 2023 r. – autor: Paweł Komosa
  2. Zajścia w Bielawie – publikacja 29 sierpnia 2023 r. – autor: Paweł Komosa
  3. Upadek kolejki wilanowskiej – publikacja 17 czerwca 2023 r. – autor: Paweł Komosa
  4. Dworce kolejki wilanowskiej: Wilanów, Klarysew, Skolimów – publikacja 14 marca 2023 r. – autor: Paweł Komosa
  5. Paweł Lewandowski, ogrodnik w willi „Maryla” – publikacja 3 marca 2023 r. – autor: Danuta Bekalarek
  6. Środek miasta – 21 lutego 2023 r. – publikacja 3 lutego 2023 r. – autor: Paweł Komosa
  7. Józef Kępka, ogrodnik Żeromskiego – publikacja 25 stycznia 2023 r. – autor: Danuta Bekalarek
  8. Jan Nazwikowski, ogrodnik w willi „Julia” – publikacja 2 października 2023 r. – autor: Danuta Bekalarek
  9. Turowice: Dwór i Park – publikacja 19 września 2023 r. – autor: Paweł Komosa
  10. Ogród willi „Zameczek” – publikacja 2 stycznia 2023 r. – autor: Paweł Komosa

A jak przedstawia się sytuacja w przypadku wszystkich tekstów przez cały okres istnienia portalu? Lista najpopularniejszych tekstów w historii portalu nieco się zmieniła, choć na szczycie niezmienioną pozycję zajmują nadal chętnie czytane następującej teksty:

  1. Domy Dziecka w gminie Konstancin-Jeziorna 1919-2015 – pierwotna publikacja 1 czerwca 2019 r., autor: Adam Zyszczyk – awans z 3 miejsca
  2. Wrzesień 1939 – obrona mostu w Świdrach Małych – pierwotna publikacja 6 maja 2019 r., autor: Paweł Sulich – awans z 7 miejsca
  3. II Wojna Światowa – lista zabitych, poległych i więzionych w obozach – pierwotna publikacja: 1 sierpnia 2019, autor: Adam Zyszczyk (spadek o jedno miejsce)
  4. Kapliczka w Moczydłowie – pierwotna publikacja 2 grudnia 2013 r., autor: Paweł Komosa (powrót do pierwszej 10)
  5. Zagadka Stacji P nr 621 – pierwotna publikacja: 5 maj 2016 r., autor: Paweł Komosa, spadek z 1 miejsca
  6. Zaginione miejsca: Cegielnie Oborskie – pierwotna publikacja: 31 marca 2020 r., autor: Paweł Komosa (debiut w pierwszej 10)
  7. Ośrodek Wypoczynkowy ,,Wisła” – pierwotna publikacja: 27 lipca 2020 r., autor: Adam Zyszczyk (awans z 10 miejsca)
  8. Dom dla upadłych kobiet – Piaseczno – pierwotna publikacja 27 grudnia 2016 r., autor: Witold Rawski (debiut w pierwszej 10)
  9. Cadykowe miasteczko – pierwotna publikacja: 26 czerwca 2020 r., autor: Piotr Rytko (spadek z 5 miejsca)
  10. Najstarszy krzyż w Kabatach – pierwotna publikacja: 26 czerwca 2020 r., autor: Jacek Latoszek (spadek z 4 miejsca)

Powyższe teksty żyją własnym życiem. O ile wiele z dawnych artykułów przypominam systematycznie na portalu, te pojawiają się w różnych miejscach i podlinkowywane są przez osoby często nie związane z regionem, kilka z nich ma charakter ponadregionalny. 

Teksty publikowane były także w Biuletynie Informacyjnym Gminy Konstancin-Jeziorna oraz periodyku Nasz Konstancin. W tym ostatnim pojawiło się zresztą dużo więcej interesujących artykułów, nie tylko autorów naszego portalu i zachęcam do zajrzenia na stronę dedykowaną temu przedsięwzięciu – naszkonstacin.pl.

Wczoraj wymieniłem spotkania organizowane przez Witka w ramach Konstancińskiego Klubu Historycznego, od września pod nazwą Spotkań z Historią, naprzemiennie z Hanną Kaniastą z KDK. Witek działa na wielu innych frontach i dał się poznać lokalnej społeczności także w Józefowie, czy w Piasecznie.

Nie można też zapomnieć o tegorocznych identyfikacjach, które były głównie dokonane przez Rafała Myszkowskiego. Próbkę prezentuję poniżej, całość okazała się na tyle istotna, że poświęciłem im dwa wpisy dotyczące Jeziorny na zdjęciach Henryka Poddębskiego – część 1 i część 2.

Z mediów społecznościowych odpuściłem sobie prawie kompletnie instagrama. Pokoleniowo nie jest to moja ulubiona aplikacja, zresztą przyznam, iż z biegiem lat coraz bardziej irytują mnie wszelkie tego typu apki, przekładam nad nie interakcję międzyludzką. Nadal mocno używałem facebooka, a niektóre posty stanowiły swoiste mini wpisy. A najapopularniejsze w tym roku zdjęcie na facebooku portalowym de facto było sprzed kilku lat i przedstawiało skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Skolimowskiej w Jeziornie na przestrzeni 50 lat.

Co dalej? Portal oczywiście będzie istniał, mam nadzieję, że w styczniu pojawią się nowe wpisy, choć obecnie podobnie jak w 2017 roku inne zobowiązania utrudniają nam nieco stałą produkcję nowych tekstów. Kiedyś pisałem, że w przypadku artykułów historycznych jest to mocno czasochłonne, a czas jest właśnie tym, czego nam brakuje.

W styczniu 2023 r. portal obchodził 10-lecie i, na facebooku przypominałem wiele dawnych tekstów. Nadal będę to oczywiście robił i w miarę możliwości starał się prowadzić facebooka, choć przyznam, że ostatnimi czasy łączenie aktywności zawodowej z działalnością społeczną stało się dla mnie dużo trudniejsze.

Zobaczymy jak będzie za rok.